Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Tradycje ślubne w Europie wschodniej

tradycje ślubne w europie wschodniej

Tradycje ślubne w Europie wschodniej

Europa Wschodnia ma wiele starych, kolorowych tradycji, których korzenie sięgają setek lat wstecz. W ostatnich latach, wiele z tych zwyczajów odżyło i zyskało na popularności. Młode pary wyraźnie poszukują bardziej stabilnego i tradycyjnego gruntu, na którym mogłyby rozpocząć budowę nowej rodziny. Tradycje ślubne w Europie wschodniej jakie znamy są przecież częścią naszej kultury, którą należy chronić.

Niechaj Bóg błogosławi cię długim życiem, dobrobytem, szczęściem i płodnością

Wiele z tradycji wschodnioeuropejskich odnosi się do długowieczności, płodności, szczęścia oraz dobrobytu. W Czechosłowacji przyjaciele przyszłej żony często sadzili na jej podwórzu drzewko i dekorowali je wstążkami oraz kolorowymi wydmuszkami. Wierzono, że panna młoda będzie żyła tak długo, jak to drzewo. Zgodnie ze zwyczajem, na łożu państwa młodych kładziono niemowlę, które miało zapewnić im płodność.  Po ceremonii młodzi często tłukli talerze. Im więcej rozbitych kawałków znajdowało się na podłodze, tym szczęśliwsze miało być małżeństwo.

Na Węgrzech, panna młoda zakładała bogato zdobioną woalkę, w którą wplecione były źdźbła pszenicy, symbolizujące płodność. [ tradycje ślubne w europie wschodniej ] W trakcie uroczystości otrzymywała również jajko. Poprzez rozbicie go, zapewniała zdrowie swym przyszłym dzieciom. Zgodnie ze zwyczajem, kobieta wręczała przyszłemu mężowi prezent w postaci siedmiu szali – liczba siedem uważana była za szczęśliwą; w ten sposób wyrażała chęć życia w długim, szczęśliwym małżeństwie.

Według tradycji polskiej, rodzice panny młodej wręczają parze chleb żytni posypany solą, oraz kieliszek wina. Chleb symbolizuje nadzieję, że młodzi nigdy nie będą głodni. Sól ma ich przestrzec, że w swym życiu napotkają trudności. Wino natomiast jest błogosławieństwem oraz zwiastunem zdrowia i szczęścia.

Wspólne wejście w nowe życie koniecznie prawą stopą

Tuż przed ślubem, bułgarska panna młoda przerzuca przez ramię talerz wypełniony pszenicą, monetami oraz surowym jajkiem. Jeśli naczynie rozbije się, jest to zwiastunem szczęścia w przyszłości. Sposobem na zapewnienie szczęścia jest również wejście do kościoła rozpoczynając od prawej stopy. Podczas przyjęcia, matka panny młodej rzuca kwiaty pod nogi pary, aby zapewnić im zdrowie, szczęście i czystość. Matka pana młodego natomiast karmi parę słodkim, miodowym ciastem, upewniając się z ten sposób, że małżeństwo jej dzieci będzie długie i słodkie.

W Chorwacji zwyczaj nakazuje, aby tuż po ceremonii wszyscy goście weselni na cześć Świętej Trójcy trzykrotnie okrążyli przykościelną studnię. Następnie każdy z gości wrzuca do studni jabłko, pragnąc w ten sposób zapewnić parze płodność.

W Rumuni małżeństwo jest tak ważne, że rumuńskie dziewczynki zaczynają planować ten dzień już w wieku sześciu lat. Wtedy też rozpoczynają kompletowanie swej wyprawki ślubnej.

Jednak tym, co przede wszystkim wyróżnia śluby w Europie Wschodniej, jest muzyka, śpiewy oraz tańce. Wesela są czasem świętowania, wypatrywania przyszłości z nadzieją, odwagą i miłością.  Tak, jak wszędzie, śluby w Europie Wschodniej są odzwierciedleniem ludzkiej duszy. Smyczki, żywa cygańska muzyka wypełniają przestrzeń, podczas gdy kolorowe stroje wirują na parkiecie w niekończącym się kalejdoskopie radości i szczęścia, których świadkiem może być cały świat.

 

Suknie Ślubne Mori Lee Polska.