Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Tradycje ślubne w Bułgarii

tradycje ślubne w bułgarii

Tradycje ślubne w Bułgarii.

Bułgaria jest przesiąknięta tradycjami. Wiele z dawnych zwyczajów, w tym ślubnych, praktykowanych jest do dziś, jedynie z niewielkimi zmianami powstałymi na przestrzeni 500 lat. Tradycje ślubne w Bułgarii to źródło inspiracji na Twoje wesele.

Wstępne i właściwe zaręczyny.

Współczesne pary praktykują rytuały zaręczynowe w niemal niezmienionej formie, czyli tak, jak przez wieki robili to ich przodkowie. Już w zamierzchłych czasach zaręczyny wymagały zgody przyszłej panny młodej, czego nie praktykowano w wielu innych kulturach. Mężczyzna, który pragnął się ożenić, wysyłał do domu wybranki swego najbliższego przyjaciela, by ten przedstawił prośbę i poprosił ojca dziewczyny o błogosławieństwo. Jeśli ojciec był przychylny małżeństwu, pytał swą córkę aż trzykrotnie, czy wyraża zgodę. Gdy dziewczyna trzykrotnie odpowiedziała „tak”, uznawano, że doszło do wstępnych zaręczyn. Dopiero wtedy kandydat na męża zapraszany był do domu.

Właściwe zaręczyny mają miejsce w święto bądź w niedzielę. Krewni oraz sąsiedzi zapraszani są na skromną ucztę. To właśnie podczas tego spotkania uzgadnia się szczegóły dotyczące małżeństwa. Osiągnięte porozumienie uważa się prawomocne i wiążące. W zależności od lokalnych zwyczajów, okres narzeczeństwa może trwać od jednego dnia do roku, lub nawet dłużej.

Tuż przed ceremonią, przyjaciele młodych urządzają im osobne przyjęcia (tzw. wieczór kawalerski i panieński). Niegdyś zabawom tym towarzyszyło mnóstwo rytuałów; dziś jednak są organizowane na wzór amerykański czy zachodnioeuropejski. Mimo wszystko podczas zabaw jest czas na to, aby młodzi pożegnali się ze swoimi przyjaciółmi.

Zwyczaje przed ślubem.

Większość ślubów w Bułgarii odbywa się z niedzielę. W czwartek poprzedzający ceremonię, matka panny młodej dokonuje rytualnego ugniatania chleba (pitka). Ciasto, które rośnie, symbolizuje powstanie nowej jednostki rodzinnej.

W tym czasie, drużba pana młodego przygotowuje sztandar weselny. Powstaje on w bardzo określony sposób. Gałąź podtrzymująca sztandar musi pochodzić z drzewa rodzącego owoce; musi mieć sześć stóp długości, oraz zostać odrąbana z drzewa za pomocą jednego tylko uderzenia siekierką. Na szczycie gałęzi przyczepia się jabłko bądź cebulę owiniętą folią. Przymocowuje się również ręcznie tkaną chustkę, a także kolorowe wstążki, bluszcz oraz sznury prażonej kukurydzy.

Wczesnego ranka w dniu ślubu, rodzina oraz przyjaciele pana młodego gromadzą się w jego domu. Przyjaciele obsypują go ziarnami jęczmienia, a także strzelają w powietrze z karabinu – wszystko, aby przepędzić złe duchy. Wtedy także mężczyzna żegna się ze swymi rodzicami, oraz prosi ich o błogosławieństwo. Wszyscy kierują się do domu drużby. Pochód jest niezwykle radosny, z muzyką, śpiewem i tańcem. Pan młody wręcza drużbie wino oraz pieczonego kurczaka – od tego momentu we wszystkich sprawach związanych ze ślubem ostatnie słowo będzie miał właśnie drużba. Pierwsza druhna (często jest to żona drużby) wraz z drużbą prowadzą dalej pochód w stronę domu panny młodej. Obdarowują ja winem, welonem ślubnym, świecami, oraz pieczonymi słodyczami.

Każda tradycja jest piękna, podobnie jak panny młode i suknie ślubne.

Gdy całe towarzystwo dotrze już do domu panny młodej, przychodzi czas zabawy. Dziewczyna zamknięta jest w swym pokoju i jedynie pierwsza druhna ma prawo ją odwiedzać; przynajmniej do momentu, w którym przyszły pan młody wraz ze swoim drużbą wytargują wejście do środka. Druhna trzykrotnie próbuje założyć welon na głowę panny młodej; dwa razy dziewczyna odmawia, dopiero za trzecim razem wyraża zgodę. Wtedy też państwo młodzi zostają wypuszczeni na zewnątrz, gdzie mają miejsce kolejne rytualne przepędzenia złych duchów. Przyszła panna młoda rzuca za siebie talerz wypełniony pszenicą, monetami, oraz gotowanym jajkiem. Jeśli talerz potłucze się, jest to uznawane za szczęśliwą wróżbę.

Pochód w stronę kościoła jest niezwykle hałaśliwy i radosny. Często odpala się fajerwerki, słychać bicie bębnów, a goście zatrzymują się po drodze, by tańczyć. Uważa się za nieszczęście, jeśli dwie przyszłe panny młode spotkają się w drodze na swój ślub twarzą w twarz; jeżeli wiadomo, że ulice przemierzają dwa pochody, wszyscy niezwykle uważają na to, by kobiety nie spotkały się ze sobą.

Rytuały podczas ceremonii zaślubin.

Uważa się za dobrą wróżbę, jeśli para młoda wejdzie do kościoła, stawiając na początku prawe stopy. Sama ceremonia należy raczej do krótkich, jest jednak przeplatana folkowymi piosenkami. Pod koniec uroczystości, młodzi wymieniają się obrączkami i następuje tradycyjny pocałunek. Po podpisaniu stosownych dokumentów przychodzi czas na następny zwyczaj, tzw. „nadepnięcie”. Które z młodych pierwsze nastąpi na stopę drugiego, będzie najprawdopodobniej dominować w związku, a także utrzymywać swą przyszłą rodzinę. Czy tradycje ślubne w Bułgarii są nudne?  Z pewnością nie!

Wesele.

Niegdyś można było być świadkiem niezwykle hałaśliwego pochodu na wesele, które odbywało się w domu pana młodego. Dziś jednak przyjęcia organizuje się głównie w restauracjach. To właśnie na weselu matka pana młodego oficjalnie poznaje nową rodzinę. Zwykle kładzie ona przy drzwiach długą, ręcznie tkaną ściereczkę, po której nowożeńcy wchodzą do środka, a także rzuca im pod nogi kwiaty na znak zdrowia, szczęścia, a także czystości, z którą wchodzą w nowe, wspólne życie. Tradycje ślubne w Bułgarii są bardzo proste. Matka karmi nowożeńców słodkim, miodowym ciastem oraz winem. Następnie unosi nad ich głowy bochenek świeżo upieczonego chleba i prosi, by każde z nich urwało kawałek. Które z młodych otrzyma w rezultacie większy kawałek, najprawdopodobniej będzie pełniło większą rolę w związku.

Potem przychodzi czas na muzykę i tańce. Taniec jest ogromną częścią bułgarskich zwyczajów weselnych. W niektórych regionach kraju tradycją jest, że para musi zatańczyć, aby otrzymać swój tort weselny.

Niewiele z krajów Europy Wschodniej może równać się z Bułgarią, gdy chodzi o radość, obfitość oraz ogromne znaczenie zachowania tradycyjnych obrządków ślubnych.

 

Suknie ślubne Mori Lee Polska.