Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Tradycje ślubne w Polsce.

tradycje ślubne w Polsce

Tradycyjne plecenie warkoczy.

W noc poprzedzającą bicie dzwonów weselnych, matka oraz krewne przyszłej panny młodej rozplątują jej jeden zwyczajowy, panieński warkocz, by zamiast tego zapleść włosy w dwa warkocze. Ta tradycyjna fryzura ślubna symbolizuje nowy etap w życiu przyszłej mężatki. Czy ktoś z Was zna tradycje ślubne w Polsce ?

Zabawie weselnej towarzyszą zwykle tańce w rytmie żywej polki. Jeśli pannie młodej uda się wypić wino z kieliszka, nie roniąc przy tym ani kropli, jest to uznawane za dobrą wróżbę.

„Taniec pieniężny” jest również niesamowicie popularny i obecny podczas każdego polskiego wesela. Goście przypinają banknoty do sukni panny młodej, aby wykupić możliwość zatańczenia z nią. Nowożeńcy mogą później przeznaczyć uzbierane w ten sposób pieniądze na podróż poślubną. Zgodnie z nieco bardziej tradycyjnym zwyczajem, druhna nosi w czasie tańca fartuszek, do którego zbiera opłaty od gości. Gdy wszyscy goście zatańczą już z panną młodą, ustawiają się dookoła niej w ciasnym okręgu. Pan młody próbuje przedrzeć się do swej żony, podczas gdy goście starają się mu to uniemożliwić. Kiedy w końcu mężczyźnie się uda, bierze żonę na ręce i wynosi ją z przyjęcia. Pieniądze uzbierane podczas tańca zostają wysłane parze młodej, by mogła wykorzystać je podczas miesiąca miodowego.

Polskie wesele. Tradycje ślubne w Polsce.

Istnieje również inny wariant ten tradycji. W trakcie przyjęcia panna młoda tańczy ze swoim ojcem, podczas gdy jeden z krewnych trzyma w rękach fartuszek. Goście, którzy wrzucą do fartuszka pieniądze, dostają możliwość zatańczenia z panną młodą. Po pewnym czasie, pan młody wrzuca do środka swój portfel, tym samym przebijając wszystkie pozostałe datki. Wtedy zabiera swą żonę w podróż poślubną.

Ważną częścią polskich wesel jest dzielenie się winem oraz chlebem z solą. Rodzice nowożeńców wręczają im chleb żytni delikatnie posypany solą, a także kieliszek wina. Chleb reprezentuje nadzieję, że młodzi nigdy nie zaznają głodu. Sól jest przypomnieniem, że życie może przynosić trudności, które z czasem oboje nauczą się przezwyciężać. Wino oznacza nadzieję, że para nigdy nie będzie spragniona, a jej życie wypełnione będzie zdrowiem i szczęściem.

Zdjęcie welonu, znane również jako oczepiny, jest kolejnym tradycyjnym elementem polskiego wesela. Welon zdejmuje się, gdy tylko panna młoda wejdzie na wesele – w ten sposób zaznacza się jej przemianę z panny w zamężną kobietę. Na głowę pana młodego wkłada się zabawny kapelusz, który jest symbolem nadziei, że małżeństwo wypełnione będzie szczęśliwością i śmiechem.

 

Suknie ślubne Mori Lee Polska.