Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Tradycje ślubne na Węgrzech

tradycje ślubne na Węgrzech

Barwne, radosne tradycje.

Większość współczesnych wesel na Węgrzech odbywa się bardziej w stylu amerykańskim, niż z zachowaniem tradycji węgierskich. Radosne Tradycje ślubne na Węgrzech przeistaczają się na naszych oczach. Na szczęście spotyka się jeszcze pary, które optują za bardziej kolorowym i tradycyjnym ślubem.

Obowiązkiem drużby pana młodego były zwyczajowe odwiedziny u każdego z gości i zaproszenie go na uroczystość. Zwykle odbywało się to w formie ustnej, często wierszem. Jego zadaniem było również zaplanowanie i zorganizowanie trzech dni zabaw oraz świętowania. Do dziś oznaką dobrego wychowania jest, jeśli para młoda osobiście odwiedza swych krewnych, przyjaciół oraz sąsiadów i osobiście zaprasza ich na ślub.

Tradycyjna węgierska suknia ślubna była bardzo kolorowa i bogato zdobiona, często motywami kwiatowymi. Trzy jaskrawe, energiczne kolory powtarzały się zwykle zarówno w elementach sukni, jak i przystrojenia głowy, w które z kolei wplatano źdźbło pszenicy, symbolizujące płodność. Pod suknią kobieta miała na sobie liczne warstwy halek.

Wiele współczesnych panien młodych opowiada się raczej za białymi sukniami ślubnymi, jakie można spotkać w Stanach czy Zachodniej Europie.

Węgrzy wiedzą jak się bawić!

Dawniej zwyczajem było, iż duża grupa ludzi, czasem nawet cała wioska, formowała procesję, która odprowadzała pannę młodą z jej rodzinnego domu do domu pana młodego, bądź też do kościoła. Dziewczynę wieziono w kolorowym, malowanym wózku. Po drodze często wznoszono toasty na cześć dziewczyny. Zdarzało się też, że panna młoda była „porywana” przez grupę biesiadujących mężczyzn lub kobiet. Pan młody musiał wtedy „ocalić” swoją wybrankę jeszcze przed ceremonią.

Gdy kobieta dotarła wreszcie do domu swego przyszłego męża, jego rodzice witali ją lampką wina. Zgodnie z tradycją, wyrzucała otrzymany kieliszek przez ramię, aby się potłukł. Mogła również otrzymać jajko, które następnie musiała zdeptać, by zapewnić w ten sposób zdrowie swym przyszłym dzieciom. Często rzucano na podłogę drobne monety, a następnie tłuczono w tym samym miejscu talerze. Panna młoda zamiatała to wszystko, by w końcu wybrać z fragmentów szkła monety. Ten zwyczaj miał udowodnić jej przedsiębiorczość. Ponadto, im drobniej rozbiły się talerze, tym szczęśliwsze miało być małżeństwo.

Zwyczaj ten, w oryginalnej bądź nieco zmienionej formie, nadal praktykowany jest przez wiele par młodych; odbywa się po ceremonii lub po przyjęciu weselnym.

Ślub cywilny, a następnie ceremonia kościelna – tak wyglądają tradycje ślubne na Węgrzech.

Wszystkie śluby na Węgrzech, aby były legalne, muszą być cywilne i odbyć się w sądzie. Para młoda oraz przynajmniej dwóch świadków zajmuje miejsca siedzące, ma miejsce krótka ceremonia. Na koniec para wpisuje się do rejestru.

Większość par jednakże preferuje ceremonię kościelną, która odbywa się tuż po ślubie cywilnym. Bardzo często pochód odprowadza parę młodą spod drzwi sądu prosto do kościoła. Podobają Ci się tradycje ślubne na Węgrzech?

Podczas ceremonii kościelnej, młodzi zwyczajowo siadają na platformie w przedniej części kościoła, podczas gdy rozmaici goście występują przed ołtarz, aby czytać wiersze, śpiewać pieśni, lub by wspomnieć o jakiejś historii z życia pary i po prostu życzyć im wszystkiego najlepszego.

Nadal tradycją jest, że para narzeczonych przez cały okres narzeczeństwa nosi swe obrączki zaręczynowe na lewych dłoniach. Pod koniec ceremonii zaślubin, zdejmują je z palców lewej dłoni, by założyć na drugą, prawą dłoń. Panna młoda obdarowuje swego męża trzema, bądź siedmioma chusteczkami – zarówno cyfra 3, jak i 7, uważana jest za szczęśliwą. Pan młody zwykle odwdzięcza się żonie, wręczając jej mały woreczek monet.

Prezenty ślubne mogą być wręczane, gdy para opuści kościół, bądź też nieco później, w nowym domu pary młodej. Należy dokładnie pamiętać, co dana osoba wręczyła w prezencie, gdyż zwyczajem jest, że przy najbliższej okazji wymagającej prezentu para odwdzięcza się podobnym podarunkiem.

W drogę na wesele!

Stoły weselne zastawione są nieskończoną ilością jedzenia, często przyprawionego papryką (uważa się, iż ma ona niemal magiczne właściwości). Takie są tradycje ślubne na węgrzech Podczas zabawy jest czas na tańce, muzykę, śpiewy oraz picie. Nawet dziś, tradycyjne folkowe tańce i cygańska muzyka cieszą się niesłabnącą popularnością na weselach. Ulubionym instrumentem do przygrywania podczas zabawy są skrzypce.

Wkrótce przychodzi czas na „taniec pieniężny”, podczas którego mężczyźni obecni na weselu płacą, by zatańczyć z panna młodą. Przypinają banknoty do jej sukienki, bądź też wrzucają pieniądze do butów, które kobieta ustawiła wcześniej na samym środku parkietu. Oczekuje się, że zapłata za taniec będzie hojna, ponieważ uzyskane w ten sposób pieniądze para wykorzysta podczas swej podróży poślubnej, jak również podczas tworzenia nowego domu.

Chociaż czasy się zmieniły, wspomnienia tych wspaniałych, kolorowych tradycji mogą naprawdę podnieść na duchu. Cieszy fakt, iż większość z nich zachowała się i jest obecna nawet podczas tych bardziej współczesnych ślubów.

 

Suknie ślubne Mori Lee Polska.

Mori Lee Hungary