Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Tradycje ślubne na Białorusi

tradycje ślubne na Białorusi

Tradycje ślubne na Białorusi.

Tradycje ślubne na Białorusi są dość wiekowe. Jedną z najstarszych jest tzw. koncepcja priorytetu według kolejności. Oznacza to, że najstarsza córka brała ślub jako pierwsza, potem przychodziła kolej na jej młodszą siostrę itp. Sytuacja, w której młodsza córka wychodziła za mąż przed swą starszą siostrą, była ogromnym wstydem dla całej rodziny.

Dawniej śluby na Białorusi (aranżowane przez ojców przyszłych małżonków) zwyczajowo trwały trzy dni – półtora wieczoru w domu panny młodej, a następnie półtora wieczoru w domu pana młodego.  Do dziś praktykuje się tradycję, zgodnie z którą tuż przed weselem rodzina panny młodej przynosi rodzinie pana młodego podarki.

Współcześnie, każdy oficjalny ślub musi zostać zawarty w urzędzie stanu cywilnego. Podczas, gdy niektórym parom wystarcza taka ceremonia, inne uważają ją jedynie za konieczną formalność. Według nich prawdziwy ślub ma miejsce w kościele, w atmosferze radości i w otoczeniu rodziny oraz przyjaciół.

Znaczenie „ręcznika ślubnego”.

W dawnych czasach (dziś także, do pewnego stopnia) jeden ze zwyczajów ślubnych związany był z ręcznikiem. Ręczniki zawsze były istotnym elementem kultury białoruskiej; każdy z regionów produkował ręczniki innego koloru i z różnymi wzorami. Kobieta idąca do ołtarza, miała przewiązany przez rękę ręcznik, który ciągnęła za sobą po ziemi w drodze do kościoła. Utworzona w ten sposób ścieżka wyznaczała drogę, jaką jej samotni przyjaciele podążą kiedyś do małżeństwa.

Był również padnozhnik, czyli ręcznik, na którym podczas ceremonii stała para młoda. Symbolizował on drogę, którą młodzi podążali, aby rozpocząć podróż do nowego życia. Po ceremonii panna młoda ciągnęła ów ręcznik dookoła ołtarza, kolejny raz wyznaczając w ten sposób ścieżkę swym samotnym przyjaciółkom, które kiedyś też wstąpią w związek małżeński.

Nawet dziś ceremoniał z ręcznikiem pełni bardzo ważną rolę podczas białoruskiego wesela. Prezenty ślubne zwykle owijane są w ręczniki. Co ważniejsze, symboliczna uroczystość wiązania ze sobą dwóch rodzin również odbywa się z pomocą ręcznika.

Ręczniki ślubne są niezwykle cenne, dlatego przekazuje się je z pokolenia na pokolenie.

Małżeństwo w dzisiejszej Białorusi.

Dzisiejsza panna młoda w Białorusi może wybrać, czy ubierze się w suknię białą (kolor radości), czy też w nieco bardziej kolorową. Zwyczajowo przyszła żona kupuje buty na ślub sama, z własnych oszczędności – okazuje w ten sposób, że jest gospodarna.

Ważną częścią ubioru panny młodej jest welon. Niegdyś jego zadaniem była ochrona dziewczyny przed złymi mocami, jednak dziś wiąże się go z nieco bardziej radosną tradycją. Przyszły mąż nie powinien ujrzeć twarzy panny młodej przed ślubem, bo jeśli tak się stanie, pech dotknie ich związek.

Panna młoda jest cały czas otoczona przez swoje druhny. Niegdyś wierzono, że stroje druhen, które były niezwykle podobne do sukni panny młodej, zmylą złe duchy, zamierzające nawiedzić przyszłą mężatkę.

Pod koniec długiej, szczegółowej ceremonii, młodzi przypieczętowują małżeństwo pocałunkiem – symbolicznym gestem, oznaczającym połączenie dwóch dusz w jedną. Na Białorusi ten pocałunek ma znaczenie także z tego powodu, iż w oczach obecnej na ślubie rodziny oraz przyjaciół to właśnie on ostatecznie łączy małżonków na zawsze. Tradycje ślubne na Białorusi są bardzo podobne do naszych rodzimych.

Po ceremonii, panna młoda rzuca swój welon w stronę wszystkich obecnych na ślubie panien. Ta, której uda się złapać welon, następna wyjdzie za mąż.

Później wszyscy udają się do jednego z domów, bądź do restauracji (w dzisiejszych czasach jest to nieco bardziej popularne rozwiązanie), by wziąć udział w uczcie weselnej. Uroczystościom towarzyszy dużo muzyki, śpiewy, tańce, a także toasty wznoszone za młodą parę. Ważnym elementem przyjęcia jest tzw. „ciasto weselne”. Jest to specjalny chleb, symbolizujący dostatek, szczęście, a także bogate życie.

Tradycje ślubne na Białorusi są bardzo bogate. Współczesne pary, które pragną się pobrać, mają do wyboru prostą, nowoczesną ceremonię, bądź też nieco bardziej złożony i tradycyjny ślub.  W przeciwieństwie do przeszłości, kiedy małżeństwa były aranżowane, dzisiejszy wybór pozostaje jedynie w gestii szczęśliwej pary.

 

Suknie ślubne Mori Lee Polska.