Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Suknia ślubna

01-06-2017

Słowo o historii mody.

Ślub to wyjątkowa okazja, podczas której suknia ślubna jest priorytetem i głównym punktem całego wydarzenia.  Ale skąd wywodzi się owa tradycja? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się skąd pochodzi ?

Kiedy planujemy ślub, pierwszą rzeczą, o której myślimy jest biała suknia ślubna. Jednakże gdy wgłębimy się bardziej w ten temat, przekonamy się, że historia o sukni ślubnej jest zupełnie inna niż nam się wydaje. Chociaż biały kolor wydaje się być najbardziej symbolicznym kolorem czystości, pochodzi on już z epoki wiktoriańskiej. Prawda jest taka, że suknia ślubna była wówczas noszona w wielu innych kolorach niż biały.

suknia ślubna

Suknia ślubna – intrygująca historia.

Wracając do czasów starożytnych, Panny Młode nosiły suknie ślubne

w jasnych kolorach, ponieważ malownicze kolory symbolizowały szczęście. Przechodząc do ery średniowiecza, suknie ślubne były projektowane skromnie, ponieważ narzeczona była symbolem całej społeczności. To dlatego, że małżeństwo było czymś więcej niż tylko parą mężczyzna+kobieta (sic!), ale także zjednoczeniem dwóch rodzin.

Jeśli  obie rodziny prowadziły życia prywatne i biznesy w dwóch różnych krajach, narzeczeni byli symbolem połączenia dwóch różnych krajów.  Z tego właśnie powodu w średniowieczu ubiór Pary Młodej był niezwykle skromny, ponieważ była ona symbolem jedności.

W czasach średniowiecza, jeśli Panna Młoda pochodziła z zamożnej rodziny, suknia ślubna składała się z bogatych materiałów takich jak jedwab, koraliki, aksamit i inne tkaniny z wyższych półek. Tak samo gdy pochodziła ona ze średniej klasy zamożności, również miała bogato zdobioną suknię tyle tylko, że z tańszych materiałów.

Ten rodzaj separatyzmu oznaczał początek sukni ślubnej jako symbolu statusu społecznego. Tym bardziej jeśli rodzina była bardziej zamożna projektowała suknie ślubne z wyrafinowanymi rękawami, długimi trenami, skomplikowanymi wzorami i ręcznie wykonanej koronki. Panny Młode w średniowieczu, które były ubogie za suknię ślubną brały tą, która była najładniejsza w ich garderobie i zakładały ją tylko w niedzielę.

Początek białych sukien ślubnych.

Od połowy 1800 roku styl i kolor sukni ślubnej zaczął się zmieniać i wraz z 1840 rokiem biała suknia weszła w łaski mody. Był to rok, w którym królowa Wiktoria poślubiła księcia Alberta z Saksonii i założyła ekstrawagancką białą suknię ślubną. Wzbudziła oburzenie, natomiast niedługo po tym wydarzeniu rozpoczęła się era białej sukni ślubnej w Europie jak i w Ameryce.

W miarę wzrostu jej popularności, kolor ten nie był uważany za symbol czystości. Symbolem czystości był kolor niebieski, ponieważ nosiła go Maryja Dziewica. Kolor biały symbolizował bogactwo i status społeczny. Z racji tego, że ubrania były często prane w płynie do mycia naczyń, biały kolor był trudny do utrzymania w czystości, dlatego ubrania w tym kolorze były używane tylko raz. Tylko  bogate osoby mogły sobie na to pozwolić by suknię założyć tylko raz.

Pod koniec stulecia kolor biały stał się pożądanym kolorem sukni ślubnej zgodnie z trendami stylistycznymi  stosowanymi zgodnie z tym co było w modzie. Przez jakiś czas biała suknia ślubna była zastąpiona najlepszą niedzielną sukienką zakładaną do kościoła podczas Wielkiego Kryzysu. Większość ludzi uważało, że w tym czasie założenie białej sukni ślubnej było nieodpowiednie z racji tego, iż panowała bieda.

Pod koniec wojny biała suknia ślubna znów stała się najpopularniejsza. Tylko tym razem suknie pojawiły się w wielu odcieniach bieli  w tym : beż, kość słoniowa i inne.

Suknia ślubna w bieli.

Ku wielu niespodzianek biała suknia ślubna nigdy nie była symbolem czystości i dziewictwa jak wiele osób myślało. Przez właśnie ślub królowej Wiktorii z księciem Albertem biały kolor był uważany za symbol bogactwa i rozkoszy. Od tamtego momentu białą suknię ślubną zakładała tylko Panna Młoda, która pochodziła z zamożnej rodziny.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zmieniały się stroje weselne, warto odwiedzić Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Tam można zobaczyć jak zmieniały się białe suknie ślubne wraz z trendami mody od 1775 roku do dnia dzisiejszego.

Suknia ślubna królowej Wiktorii została zaprojektowana w kolorze kości słoniowej, która jest modna do dzisiaj. Wiele osób uważa ten kolor za kolor nostalgii i romantyzmu, pomimo iż jest symbolem bogactwa.

Z racji tego, że biała suknia ślubna stała się pożądana przez wiele osób, inny kolor sukni w tym czasie uważano za odwagę i brak konformizmu. Z wyjątkiem krajów takich jak Chiny, gdzie żywe czerwone kolory sukien ślubnych są bardzo popularne.

Jednak niedawno kiedy Vera Wang i Oscar de la Renta pokazali swoje projekty sukien ślubnych w różnych kolorach , zapoczątkowali tym  ekstremalne zmiany w świecie mody. Wiele znany osób podążyło za tą modą takie jak : Gwen Stefani, która założyła ekstrawagancką  suknię ślubną zaprojektowaną przez Johna Galliano w kolorze głębokiej fuksji. Inne znane osoby to Reese Witherspoon i Jessica Biel wzięły ślub w różowych sukniach ślubnych.

Suknia ślubna współcześnie.

Lata pięćdziesiąte.

Tradycyjna biała suknia ślubna odeszła do lamusa podczas Wielkiego Kryzysu. Kobiety zakładały wówczas najlepsze suknie jakie miały, a mężczyźni szli do ślubu w mundurach. Popularność białej sukni ślubnej wróciła po wojnie w 1956 roku wraz z dniem, w którym ślub wzięli Grace Kelly z księciem Rainerem z Monako.

Ten ślub był uznany jako wesele stulecia, Grace Kelly ubrała ekstrawagancką bajkową suknię zaprojektowaną przez MGM.  Została ona wykonana w kolorze kości słoniowej z haftowanymi koronką rękawami i dopasowanym gorsetem.

Suknia ślubna w kolorze kości słoniowej, którą miała Grace Kelly zapoczątkowała nostalgiczny i romantyczny początek epoki wiktoriańskiej, uważając biały kolor jako tradycyjny do ślubu. Wiele Panien Młodych naśladowało Grace Kelly i też wybierały taką suknię na swój ślub.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte

Antykryzysowość lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przyniosła nowy trend mody sukni ślubnej. Chociaż kolor biały nadal pozostał dominującym kolorem, wiele sukien ślubnych było projektowane w wersji mini, dokładnie taką jaką ubrała Mia Farrow gdy ślubowała z Frankiem Sinatrą w 1966 roku. Kiedy Bianca Jagger poślubiła Micka Jaggera we wczesnych latach siedemdziesiątych ubrała biały dopasowany strój i ogromny kapelusz. Na ślub Priscilli z Elvisem Presleyem ubrała krótką suknię ślubną w stylu baby doll.

Lata sześćdziesiąte przyniosły jeszcze bardziej dziwaczne trendy mody weselnej gdy piosenkarka Lulu ubrała do  ślubu białe długie futro z kapturem zdobione, do tego krótka mini spódnica i wysokie buty.

Lata dziewięćdziesiąte

Lata dziewięćdziesiąte słynęły z prostych, smukłych i klasycznych sukien ślubnych, a to za sprawą ślubu Carolyn Bessette Kennedy, ponieważ ubrała na swój ślub w 1996 roku białą jedwabną suknię ślubną z dodatkiem ozdobnych białych rękawic i  długim welonem.  Proste suknie były modne w latach dziewięćdziesiątych i większość Panien Młodych w tych latach wybierały proste suknie.

Jaki kolor wybierasz?

Pomimo, iż biała suknia ślubna jest nadal  pożądanym kolorem do ślubu i symbolem bogactwa, to jednak w innych kulturach suknie były w innych kolorach. W zachodnich kulturach Panny Młode, które interesują się modą od wieków ślubują w kolorowych sukniach. Kolorowa suknia pozwala na to, aby po ślubie móc ją nosić na inne okazje.

W innych kulturach biały kolor sukni ślubnej nie jest tak pożądany tak jak w Europie czy Ameryce. W kulturze afrykańskiej Panna Młoda wybiera suknię ślubną z tkaniny specjalnie plecionej do jej rodzimej ziemi i rodzinnych korzeni. Na przykład suknia ślubna tam składa się z koloru czerwonego, złotego, i zielonego.

Kolor czerwony sukni jest hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie w czasie wojny, aby chronić innych.  Kolor złoty symbolizuje pokój i dobrobyt, a kolor zielony naturalne życie roślinne w Afryce. Jeśli wzór jest zaprojektowany w kształcie zygzaka, symbolizuje to zdolność pokonywania przeszkód.

W Irlandii suknia ślubna jest powszechnie znana jako celtycka. Do 1500 roku kolor niebieski był często noszony do ślubu przez Irlandzkie Panny Młode. Ten kolor był symbolem wierności i czystości. Choć w dzisiejszych czasach biała suknia ślubna też przeniknęła do Irlandzkiej mody, Panny Młode wciąż do ślubu zakładają tam coś niebieskiego.

Celtycka suknia ślubna jest wykonana z białego jedwabiu. Rękawy mają kształt dzwonka z okrągłym dekoltem, który mocno przylega do ciała. Panny Młode nie zakładają welonów, a najczęstszym kolorem sukni jest kolor kości słoniowej lub jasnożółty.

W kulturze meksykańskiej suknia ślubna jest zaprojektowana i wykonana przez członków rodziny i opłacana przez rodziny Pary Młodej. Większość sukien ślubnych jest wykonana na styl flamenco z szeroką, zdobioną spódnicą. Dodatkowo Panna Młoda zakłada niebieską podwiązkę. Jeśli ślub odbywa się w kościele Panna Młoda zakłada na siebie bolerko okrycie głowy, aby okazać szacunek parafii.

Autor: Micar Computers


theknot.com