Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

Historia małżeństwa.

09-08-2017

Historia małżeństwa: 13 zdumiewających faktów!

historia małżeństwa

Chociaż małżeństwo ma starożytne korzenie, do niedawna miłość miała niewiele z tym wspólnego.

„Które małżeństwo jest jednością, jak nie mężczyzny i kobiety?” powiedziała Stephanie Coontz, autorka książki „Historia małżeńska: jak miłość zwycięża w małżeństwie”  ( Penguin Books, 2006)

„ Jest to sposób na połączenie, tworzenie sojuszy i poszerzenie rodzinnej siły roboczej”

Ale jak już rodzinne więzi się połączyły  i ustąpiły miejsca gospodarkom rynkowym, a królowie oddali władzę demokracji, pojęcie małżeństwa zmieniło się. Teraz większość Amerykanów uważa je za więź miłości między dwojgiem osób.

Zmiana tej definicji utorowała drogę do zawierania małżeństw tej samej płci.  Od poligamii do małżeństwa tej samej płci minęło 13 kamieni milowych w historii.

 1. Połączenie sojuszy

Małżeństwo to naprawdę starożytna instytucja, która poprzedza zapisaną historię. Wczesne małżeństwo było postrzegane jako strategiczny sojusz między rodzinami, a młodzi ludzie często nie mieli nic do powiedzenia w tej sprawie. W niektórych kulturach rodzice nawet wydali swoje dziecko za osobę zmarłą, aby wzmocnić więzi rodzinne i połączyć je.

 1. Więzi rodzinne

Podtrzymywanie sojuszy w rodzinie było bardzo powszechne. W Biblii przodkowie Izaak i Jacob ożenili się z kuzynami, a Abraham poślubił swoją siostrę. Małżeństwo z kuzynostwem było popularne na całym świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Prawdę mówiąc antropolog Rutgers Robin Fox uważał, że większość małżeństw w historii to były właśnie z kuzynostwem.

 1. Preferowana poligamia

Monogamia może teraz wydawać się najpopularniejsza, ale w rzeczywistości poligamia była powszechna w całej historii. Od Jakuba, króla Dawida i Salomona, biblijni mężczyźni często mieli gdzieś od dwóch do tysięcy żon (oczywiście , poligamia mogła być celem, do którego aspirowali mężczyźni o wysokim statusie ze względów czysto matematycznych, większość mężczyzn najprawdopodobniej miało co najmniej jedną żonę). W kilku kulturach jedna kobieta mogła poślubić wielu mężczyzn, a nawet występowały choć dość rzadko przypadki małżeństw grupowych.

 1. Nieślubne dzieci

W wielu dawnych kulturach mężczyźni mogli rozwiązać małżeństwo lub wziąć inną żonę jeśli kobieta była bezpłodna. Jednak dawny kościół z religią chrześcijańską był temu przeciwny twierdząc, że małżeństwo nie jest zależne od produkcji potomstwa. Utrzymywał stanowisko że jeśli kobieta może rodzić dzieci, nie powinna tego odmawiać. Natomiast mógł on anulować małżeństwo, w którym nie mogło dojść do zbliżenia intymnego.

 1. Ustanowienie monogamii

Monogamia stała się wersją przewodnią małżeństwa zachodniego w okresie od 6 do 9 wieku. Trwała walka między kościołem katolickim a starą szlachtą i królami, którzy mówili : „Chcemy mieć dwie żony”  Zdanie kościoła ostatecznie zwyciężyło walkę i monogamia stała się przewodnim pojęciem małżeństwa do 9 wieku.

 1. Mała monogamia

Mimo to monogamiczne małżeństwo było zupełnie odmienne od współczesnej koncepcji wzajemnej wierności. Choć małżeństwo było prawnie lub sakramentalnie uznane pomiędzy kobietą i mężczyzną, aż do 19 wieku mężczyźni mieli możliwość zajmowania się sprawami poza małżeńskimi. Niemniej jednak dzieci wywodzące się z tych małżeństw mogły być nieślubne bez prawa dziedziczenia.

 1. Państwo czy kościół?

Małżeństwa na zachodzie były pierwotnie umowami pomiędzy rodzinami dwóch osób według kościoła katolickiego i Państwa. W 1215 roku kościół katolicki postanowił, że partnerzy muszą upubliczniać zapowiedzi ślubne o zbliżającym się małżeństwie w lokalnej parafii, by zmniejszyć częstotliwość nieważnych małżeństw (Kościół wyeliminował ten wymóg w latach 80tych). Mimo to, aż do  1500 roku kościół zaakceptował to, iż udzieli ślubu bez świadków i potwierdzających dowodów.

 1. Ślub cywilny

W ciągu ostatnich kilkuset lat Państwo odgrywało większą rolę w małżeństwie. Na przykład w 1639 roku w Massachusetts zaczęto wymagać licencji małżeńskich, a w 19 wieku licencje były powszechne w Stanach Zjednoczonych.

 1. Parowanie – swatki

Około 250 lat temu pomysł swatania wzbudził interakcje, oznacza to, że małżeństwo opierało się na miłości i ewentualnym seksualnym pragnieniu. Ale wzajemne zainteresowanie ślubem występowało dopiero w stuleciu. W rzeczywistości w wiktoriańskiej Anglii wiele osób twierdziło, że kobiety nie mają silnych popędów seksualnych.

 1. Ekonomia rynkowa

Na całym świecie organizowane przez rodziny sojusze stopniowo ustępowały miejsca swatkom, tak zwane przejście od rolnictwa do gospodarki rynkowej odgrywa dużą rolę w tym przejściu. Rodzice historycznie kontrolują dostęp do dziedzictwa gruntów rolnych. Wraz z rozprzestrzenianiem się gospodarki rynkowej mniej ważne jest aby ludzie mieli zgodę rodziców aby poczekać na dziedzictwo lub pracować na ziemi rodziców. Bardziej prawdopodobne jest iż młodzi ludzie będą mówić „ Zamierzam poślubić kogo chcę!”

Nowoczesne rynki pozwalają również kobietom odgrywać większą rolę gospodarczą co prowadziło do ich większej niezależności. Poszerzenie demokracji ze szczególnym naciskiem na wolność i indywidualizm może również dobrze wpłynąć na swatki.

 1. Różne sfery

Mimo to małżeństwo nie było równe tak jak 50 lat temu. W tym czasie kobiety i mężczyźni mieli określone prawa i obowiązki. Na przykład w Stanach Zjednoczonych gwałt małżeński był legalny do 70 lat, a kobiety często nie mogły otworzyć kart kredytowych na siebie. Miały prawo popierać swoich mężów, ale nie miały prawa decydować o majątku wspólnym. Jeśli żona została skrzywdzona lub zamordowana, mężczyzna mógł pozwać partię za pozbawienie go „sługi domowej”, natomiast kobiety nie miały takiego prawa.

 1. Równouprawnienie

Już około 50 lat temu zaczęto uważać, że mężczyźni i kobiety mają te same prawa i obowiązki. Zamiast zajmować się swoimi rolami, większość par zaczęły układać swoje małżeństwa na zasadzie współpracy i podziału obowiązków.

 1. Małżeństwa homoseksualne zyskują na wartości

Zmiany w normalnym małżeństwie utorowały drogę dla małżeństw homoseksualnych. Gdy małżeństwo nie było legalnie oparte na komplementarnych płciowych rolach, homoseksualne małżeństwa wydawały się logicznym krokiem w przyszłość. Jednym z powodów szybkiego wzrostu akceptacji małżeństwa homoseksualnego jest to, że heteroseksualiści całkowicie odmienili pojęcie małżeństwa. Od teraz wierzymy, że małżeństwo opiera się na miłości, wzajemnej atrakcyjności seksualnej, równości i elastycznym podziale obowiązków, płeć nie ma znaczenia…