Razem: 0,00 
Realizuj zamówienie

10 Tradycji ślubnych z całego świata.

Rytuały ślubne

Każdy ślub we wszystkich kulturach wiąże się z pewną listą tradycji i rytuałów w tym stare powiedzenia „ coś starego – coś nowego” „coś pożyczonego – coś niebieskiego”
Oto kilka tradycji ślubnych z całego świata, które wykraczają poza suknie ślubne i welony.

suknie ślubne

Zmiana garderoby

We współczesnych Chinach Panny Młode wybierają nie jedną suknię ślubną a trzy i to w kolorze czerwonym! Dzieje się tak dlatego, że ten kolor jest symbolem siły i szczęścia. Pierwsza z nich była w kolorze czerwonym, potem Panna Młoda zakładała suknię w kolorze białym, a na końcu zakładała w jakim chciała kolorze suknie wieczorową.

suknie ślubne

Pomalowane ręce i dłonie

Dzień przed ślubem indyjska Panna Młoda razem z koleżankami i rodziną dekoruje sobie ręce i dłonie i nogi za pomocą wyszukanych wzorów zwanych menhdi. Te jednorazowe wzory są wykonane z henny i utrzymują się zaledwie kilka dni. Wzory te są niezwykle skomplikowane i wymagają długich godzin pracy, nie licząc czasu wyschnięcia.

suknie ślubne

Skoki na miotle

Wiele kultur od Celtów po Romów wprowadziło pewien rodzaj skoków na miotle w swoje tradycje ślubne. Dzisiaj ten zwyczaj występuje najczęściej na afrykańskich ślubach. To tradycja zakorzeniona w czasach niewolnictwa, gdy małżeństwo między mężczyznami a niewolnicami nie było legalne. W tamtym okresie pary skacząc na miotłach deklarowały swój związek.
suknie ślubne
Tłuczenie szkła

Tłuczenie szkła na żydowskich ślubach, na których Pan Młody gniótł pod stopą szkło jest tradycją o mrocznych korzeniach. Niektórzy twierdzą, że tłuczone szkło symbolizuje zniszczenie Wielkiej Świątyni w Jerozolimie w 70 roku, a inni mówią, że przypomina o hartowaniu radości. Tak czy inaczej tłuczenie szkła symbolizuje szczęście dla Pary Młodej.

suknie ślubne

Dzieci – jako druhny

Królewski ślub we Wielkiej Brytanii pomiędzy Kate i Williamem odbył się w towarzystwie dziecięcych druhen. Na ślubie Królowej Elżbiety II w 1947 roku odbył się w towarzystwie 8 dziecięcych druhen poniżej 21 roku życia. Księżna Diana ślubowała w towarzystwie 5 druhen, a najmłodsza miała 5 lat! Natomiast Kate zabrała ze sobą jeszcze młodszą druhnę na swój ślub w 2011 roku, ponieważ liczyła zaledwie 3 lata!
suknie ślubne
Tort z niespodzianką

W Peru samotne kobiety biorą udział w tradycji wiele słodszej niż łapanie wianka, welonu czy bukietu kwiatów. Do każdej warstwy tortu przywiązana jest długa wstążka. Zanim tort zostanie rozkrojony każda samotna kobieta chwyta jedną wstążkę i ciągnie do siebie. Na końcu każdej wstęgi jest fałszywy pierścień ślubny. Kobieta, która wylosuje tą wstęgę według tradycji oznacza, iż wyjdzie za mąż jako kolejna.
suknie ślubne
Ubój krowy

Tradycyjne śluby w Zulu odznaczają się żywymi kolorami i tańcem Pary Młodej wśród swoich rodzin. Podobnie jak wiele nowożeńców na całym świecie, w Zulu biorą ślub w białej sukni ślubnej, ale po ceremonii w kościele przebiera się w tradycyjne stroje plemienne. Wedle tradycji rodzina Pana Młodego ubija krowę by przywitać i wprowadzić do swojej rodziny Pannę Młodą. Panna Młoda wówczas zebrane pieniądze wkłada do żołądka krowy, symbolizuje to iż jest ona częścią rodziny.
suknie ślubne
Radosna procesja

Ślub w stylu libańskim rozpoczyna muzyka, taniec i radosne okrzyki przed drzwiami Pana Młodego. Wizyta składa się z kilku znajomych i przyjaciół, czasami też z członków rodziny. Ci wszyscy ludzie eskortują Pana Młodego do domu Panny Młodej, a następnie rozrzuca na nich mnóstwo płatków kwiatów i krzyczą błogosławieństwa.
suknie ślubne
Okup za Pannę Młodą

Rosyjski Pan Młody musi zasłużyć na Pannę Młodą. Przed ślubem Pan Młody pojawia się w domu Panny Młodej i prosi ukochaną by wyszła. W formie żartu rodzina i przyjaciele zakazują Pannie Młodej wychodzić do Pana Młodego dopóki nie da okupu w formie prezentu, biżuterii, pieniędzy i wykonania określonego zadania. Pan Młody często zmuszony jest do wykonania głupich zadań, tańców, odpowiedzi. Kiedy Pan Młody zachwyci rodzinę i przyjaciół może spotkać się z Panną Młodą.
suknie ślubne
Okup za buty

Podczas gdy rosyjski Pan Młody musi wykonać zadanie i dać okup aby odzyskać Pannę Młodą, pakistański Pan Młody musi zapłacić określoną ilość pieniędzy by zatrzymać swoje buty. Po pakistańskim ślubie para młoda wraca do domu na ceremonię tak zwaną „pokaż swoją twarz”. Rodzina i przyjaciele trzymają zielony szal wokół głów pary młodej i lustro podczas gdy Panna Młoda zdejmuje welon. Chociaż para młoda zajęta jest sobą i patrzą się na siebie, rodzina i przyjaciele zdejmują buty Panu Młodemu i żądają za nie pieniędzy w zamian za bezpieczny powrót.

Niezależnie od kultury jeden element pozostaje wspólny. Panna Młoda zawsze posiada suknię ślubną.